Macahel Köyü

Size dağın eeeennn tepelerinden sesleniyorum… Buralar muhteşem! Sanki cennetin ön gösterimine buradan şahit oluyorsunuz. Sadece doğa ile baş başasınız. Yemyeşil dağlar sizin meskeniniz haline dönüşüyor. Arada torpiller, fişekler o muhteşem sessizliğe kara bir gölge düşürse de aslında sessiz, huzur dolu bir yerdesiniz.

Övgüleri sıralarken de Macahel ile ilgili bilgileri de atlamış olmayayım. Macahel, önceden Gürcistan’a bağlı bir köydü. Artvin’in Türkiye topraklarına dahil olmasıyla, Macahel’in bir kısmı Türkiye’de bir kısmı ise Gürcistan’da kaldı. Düşünün yani birden sınırlar ayrılıyor ve siz bir yerde kalıyorsunuz; akrabalarınız  başka bir yerde… Kötü bir durum…

DSC_0196.JPG

Macahel köyünün Türkiye kısmı Camili, Efeler, Kayalar,Düzenli, Uğurköy ve Maralköy’den oluşuyor. Camili köyü, saydığım köylerin içinde en merkezi olan köy. Kayalar köyü, manzaranın en harika olduğu yerlerden biri; fakat ulaşım biraz zor. Ayrıca, Kayalar köyünden Batum’un köylerini de seyredebilirsiniz. Düzenli köyü, adı gibi düzenli 🙂 Yerleşimi burada daha sık görebilirsiniz. Maral köyü ise sınırları içerisinde Maral şelalesini barındırıyor.

DSC_0183.JPG

Karşıdaki Köy: Düzenli Köyü

Köye ulaşım

Bir yere kadar asfalt yollar olsa da köylere yaklaştıkça taşlı ve dar yollarla karşılaşacaksınız. O yüzden, köylere çıkabilmek için mutlaka tabanı yüksek arabaları tercih edin. Arabayı kullanan kişilerin de profesyonel sürücüler olmaları şart. Çünkü Macahel’in yolları acemiliği kaldırmıyor.

10671385_10206731044251292_3295127118054235377_n.jpg

Konuşulan Dil

Eskiden Gürcistan topraklarına dahil olduğu için burada yaşayan halk yoğun olarak Gürcüce konuşur; fakat Macahel uzun süreden beridir Türkiye sınırlarına dahil olduğundan ve burada yaşayan halkın çoğunun büyük şehirlerde ikamet etmesinden ötürü de Türkçe iyi bir şekilde bilinir.

DSC_0206.JPG

Konaklama

Bahsettiğim köylerde genel olarak yerel halk yaşamaktadır; yani konaklama imkanınız biraz zor. Bu zorlukların giderilmesi adına da çeşitli pansiyonlar bulunuyor. Bu linkten konaklama yapabileceğiniz yerleri öğrenebilirsiniz.

İklim

Dağ havasına hiçbir zaman güven olmuyor; o yüzden kalın kıyafetler mutlaka yanınızda bulundurun. Ege ve Akdeniz sahilleri gibi bolca güneşten faydalanabileceğinizi düşünmeyin. Macahel gün içerisinde ne kadar sıcak olursa olsun; gece üzerinize yorgan almadan katiyen uyuyamazsınız.

Gezilecek Yerler

Turistik olarak en önemli üç değeri, yemyeşil dağları, tertemiz havası ve şelaleleridir. Buraya yolunuz düşerse bol bol bu üç değere yoğunlaşın. Malumunuz Macahel, Türkiye’nin tek biyosfer rezerv alanı olma özelliğini taşıyor. O yüzden sizin için önemli bir sağlık turu da olacaktır. Ayrıca, Macahel, Kafkas Arı,Bal ve Ekoturizm festivalleri de düzenleniyor. Yetişirseniz katılabilirsiniz.

11880662_10206731038131139_3015735818065149171_n

Ek Bilgi

Macahel’de bakkal, market gibi ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz yerler yok. O yüzden, Borçka merkezden ihtiyaçlarınızı mutlaka temin edin! Sevgilerimle…

 

 

0 Comments on “Macahel Köyü”

  1. Geri bildirim: Artvin Gezi Rehberi |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir