İran Hakkında Merak Edilenler- Soru&Cevap

Herhangi bir Avrupa şehrine gitseniz insanlar pek soru sormazlar. En fazla “neresini gördün, neyi meşhurdu?” gibi sorular gelir size. Rota İran olunca durumlar değişir ama… Çünkü bize yansıtılan İran o kadar korkunç görünür ki insanlar tatile değil de savaşa gidiyormuşsunuz gibi yaklaşır. “Aman Dikkatli Ol, Sakın Kimseye Güvenme, Orada Ne Yapacaksın?, Senin İçin Endişeleniyorum” en sık duyduğunuz cümleler haline gelir. Hatta o kadar duyarsınız ki siz bile kararınızı sorgulamaya başlar ve endişelenirsiniz. Peki, gerçekten bu kadar endişeyi hak eden bir yer mi İran? Yansıtıldığı kadar korkunç mu? Nasıl yaşıyorlar, neler yiyorlar, neler yasak, neler değil? Bu yazımda sizlere İran hakkında merak edebileceğiniz soruları derledim.

Genel

İran’da vize uygulanıyor mu?

Hayır, uygulanmıyor. Türk vatandaşlarına 90 gün vizesiz geçiş hakkı var.

Bize bir rota önerisi çizer misin?

Eğer 10 gününüz varsa 1 ya da 2 günü Tebriz’e ayırabilirsiniz. Benim zamanım olmadığı için ayıramadım. Sonrasında Tahran ve İsfahan’a 2’şer gün ayırabilirsiniz. Aslına bakarsanız diğer şehirlere göre Tahran turistik değerlerini daha fazla yitirse de saraylarından ötürü 2 günü hak ediyor. İsfahan’da kesinlikle 2 gün kalmalısınız. Çünkü İsfahan İran’ın en güzel şehirlerinden biri. Yazd için 1 gün yeterli. Ama ben turda kendimi fazla hırpalamak istemediğimden Yazd’a iki gün ayırıp dinlenerek gezdim. Şiraz için de mutlaka iki gün ayırın. Özellikle Persepolis gibi antik kentlerinin merkeze uzak olduğunu düşünürsek minimum iki gün şart.

İran’da en sevdiğin şehir hangisi?

Aslında ayırt etmek benim için çok zor ama Yazd ve Şiraz kalbimi bir tık daha fazla çaldı diyebilirim.

İran’da cesaretinin kırıldığı ve yapamam dediğin bir an oldu mu?

Evet, oldu. Tacize uğradığım an. O ana dair hatırladığım şey, o kötü adamın peşinden “polisi arayacağım” diye koştuğum ve o adam kaçıp gittikten sonra bulunduğum yere yığıldığım… O kadar moralim bozuldu ki sonrasında kaldığım yere döndüm ve “dışarı çıkmayacağım” dedim. Bu durum maksimum 1-2 saat sürdü. Sonrasında da kıyafetimi değiştirdim ve tekrar dışarı çıktım. Yani, pes etmedim ve kazandım 🙂

Dil konusunda sorun yaşar mıyım?

Burada da durum çok ilginç. Şöyle ki, İngilizce bilen çok iyi biliyor ve özellikle bilen kesim üniversite mezunu ya da turizm sektöründe çalışanlar oluyor. Bilmeyenlerde hiç bilmiyor. Türkçe ve Farsça’nın ortak kelimeleri üzerinden anlaşıyorsunuz veya araya beden dili giriyor. Fakat dil konusunda ben çok ciddi bir sorun ile karşılaşmadım.

Hırsızlık olayları yaşanıyor mu?

Ciddi bir hırsızlık olayı ile karşı karşıya kalmadım. Çok ciddi hırsızlık vakaları da duymadım ama dikkatli olmakta fayda var.

İran’a tekrar gitmek ister misin?

İran öyle bir ülke ki bir yere gitseniz aklınız başka bir yerde kalıyor. Sürekli farklı bir yerini görme ihtiyacı hissediyorsunuz çünkü kültürel açıdan oldukça yoğun bir yer. O yüzden göremediğim şehirleri görmek için tekrar gitmek isterim ama oradaki kuralların neden olduğu psikolojik baskı ortamından dolayı bu isteğimi biraz erteliyorum.

Telefon Hattı ve İnternet

Fotoğraf: İran Cell

Orada hangi hattı almamızı önerirsin?

Ben turum boyunca herhangi bir hat kullanmadım. Çok da ciddi bir ihtiyaç duymadım. İnternete ihtiyacım olduğunda ya wi-fi’si olan bir cafe buluyordum ya da oradaki birinden internetini açmasını rica ediyordum. Fakat bir hat almak istiyorsanız İrancell var. Her yerde bulabilirsiniz. Bu arada Türkiye hatlarınızı da orada kullanmayı unutun. Arama, SMS ve internet Türkiye hattından kullanınca oldukça pahalı. Orada geçerli olmadığı için tarifenizi de kullanamıyorsunuz.

İnternet durumu nasıl, internetin oldukça yavaş olduğu söyleniyor, doğru mu?

İnternet aslında çok yavaş değil ama arada kısıtlanmalar yaşanıyor. Bir anda bakıyorsunuz çok iyi çalışırken bir anda internette sıkıntı yaşanabiliyor. Story yüklüyorsunuz diyelim; 10 tanesi yükleniyor, 3 tanesi yüklenmeyebiliyor. Değişik! Bir de Facebook, Youtube gibi uygulamalar yasak.

VPN’de mi yetersiz?

Hexatech VPN ile Facebook ve Youtube gibi yasaklı sitelere girebiliyorsunuz. Fakat bu sefer de yasaklı olmayan sitelerde problem yaşayabiliyorsunuz. O yüzden yasaklı olmayan sitelerde VPN’den çıkmanız gerekiyor.

Parasal Konular

Fotoğraf: Koleksiyon.org

Turu ne kadara mal ettin? En çok nerede para harcadın?

Van-İstanbul arası uçak, Van-Tebriz arası minibüs, Tebriz’den Tahran’a; Tahran’dan İsfahan’a; İsfahan’dan Yezd’e; Yezd’den Şiraz’a otobüsle gidiş ve Şiraz’dan Tahran’a uçak ile dönüş; yeme-içme, konaklama ve müze ücretleri toplamda 1700-1800 TL civarına denk geldi. Toplamda 9 gün İrandaydım. Özellikle müzeleri çok pahalı. Her müze için bir ücret ödediğiniz yetmediği gibi bir de saraylarda her bölüme ekstra para ödüyorsunuz. O yüzden gitmeden mutlaka özellikle gitmek istediğiniz müzeleri belirleyin ve her müzede para harcamayın.

İran’da kredi kartı kullanımı ve para bozdurma nasıl? 

Master ya da Visa Card geçmiyor. Her işleminizi nakit yapmak zorundasınız. Onların ülke içerisinde kullandıkları bir kredi kartı var ama onun harici kart işlerini unutun. Anca yurt dışı kaynaklı siteler üzerinden bilet gibi işlemleri halledip kredi kartı ile ödeyebilirsiniz. Onda da vergi ücretine tabi tutulursunuz. Aynı şekilde halıcılarda da belirli bir vergi ücreti karşılığında kartınızdan çekip size nakit ödeme yapabiliyorlarmış. Tabi size tavsiyem böyle şeylere hiç bulaşmadan yanınızda bolca nakit bulundurmanız.

Para bozdurma olayı ise İran’da gerçekten saçmalıklar silsilesi. Birincisi kendi kurları farklı. Coinmill’den hesapladığım tutar ile onların verdikleri tutar arasında fark oluşuyordu. Hosteldeki görevliye bu durumu sorduğumda “bizim kurumuz farklı, ondan bu fark oluşuyor” dedi. Orada Change Office bulmak zaten dünyanın en zor işi. Herkes Change Office görevi görebildiği için Change Office’ler oldukça az. Yolda “Yakında Change Office var mı acaba?” diye soruyorsunuz adam sizi halıcıya götürüyor.

Paramızı nerede bozdurmamızı tavsiye edersin?

Bence İran’a geçtiğinizde bozdurun (change office bulmak zor olsa da). Ya da cüzi bir rakamını Van’da bozdurup geriye kalanını İran’da bozdurabilirsiniz. Çünkü Van’da düşük fiyattan bozabiliyorlar. İstanbul’da bozdurmak isterseniz de bu biraz zor. Çünkü hiçbir change office’de iran riyali bulamıyorsunuz.

Giyim Kuşam Konuları

Turistlerin de baş örtüsü takması gerekiyor mu?

Kesinlikle evet. İran’a turist olarak bile gitseniz oranın kurallarına uymak zorundasınız.

Diyelim ki baş örtüsü takmadık, bir cezası var mı?

Sizi kolunuzdan tutup kırbaçlamaya götürmezler ama yol boyunca o kadar sinir bozucu göz tacizine uğrarsınız ki; dayanamaz baş örtüsü takarsınız 🙂 Çünkü kadınlara bile inanılmaz garip geliyor baş örtüsüz bir kadın… Bir de cezası olabileceği için çevrenizdeki insanlarda sürekli sizi uyarıyor. O yüzden siz yine de takın 🙂

Kadınların ve erkeklerin nasıl giyinmesini tavsiye edersin?

Kadınların kalçaları ve başları kapalı olmak durumunda (Tepe kısmı görünmeyecek.). O yüzden üzerinize kalçanızı kapatacak kadar uzun hırkalar almanızı tavsiye ederim. Pantolon olarak da aşırı geniş pantolonlar almanıza gerek yok. Vücudu saran kotlar ve pantolonlar giyebilirsiniz. Zaten kalçanız kapalı olacağı için çok sorun olmuyor.

Erkekler için ciddi bir kıyafet sınırlaması yok. İstediklerini giyebilirler. Tabi öyle caf caflı renkler, aşırı ilgi çekecek giyim tarzını unutmak gerekiyor.

İran’da Kadın Olmak

Kadınlar gece dışarı çıkabiliyor mu?

Çıkabiliyor ama kıstasları var. Mesela; onlarda gece algısı bizim gece algımıza göre farklı. Saat 21:00 orası için yeterince gece. Metrolar kapanıyor, otobüsler ise nadir geçiyor. Bu noktadan bakarsak, kadın çok geç saate kalırsa . O yüzden maksimum 22:30’dan önce kaldığınız yerde olmaya bakın.

Bir kadın olarak İran’a gitmek tehlikeli mi?

Hayır, kesinlikle değil. Oyunu kurallarına göre oynadığınızda sorunların üstesinden gelebiliyorsunuz. Sadece giyiminize dikkat etmeniz gerekiyor. Burada tesettür diye giydiğiniz şeyler orada açık kıyafet olarak algılanabiliyor. Özellikle İsfahan’da sapık oranı oldukça yüksek (biraz kaba bir tabir ama öyle). O yüzden dikkat etmekte fayda var. Şunu da eklemeliyim, polisten aşırı korkuyorlar. Orada benim koruyucu sözcüğüm “If you follow me, i’ll call the police (Beni takip edersen, polisi arayacağım.)” olmuştu. Bunu deyince arabasıyla takip eden adam bir anda pırr diye uçuveriyordu. Polisin numarası da 110. Eğer polisi arayacağım sözünüz daha gerçekçi olsun istiyorsanız bu numarayı yazıp telefonunuzu gösterin.

Kadınlar araba kullanabiliyor mu?

Kullanıyorlar. Erkekler kadar yoğunlukta olmasa da İran’da kadınların araba kullanması yasak değil. Hatta gece bile araba kullanabiliyorlar.

Kadınların gelen turistlere bakış açısı nasıl?

Sizi gerçekten çok iyi karşılıyorlar. Turist olduğunuzu öğrendiklerinde size nereden geldiğinizi, neden İran’ı seçtiğinizi ve buraya gelmekten korkup korkmadığınızı da mutlaka soruyorlar. Fakat şunu tüm içtenliğimle söylüyorum; ben hayatımda İran kadınları kadar iyi niyetli, saf ve temiz kadınlar görmedim. İnanılmaz yardımsever ve güzel kalpliler.

İran’da Erkek Olmak

İran’da yaşayan erkeklerin durumu nasıl?

Kadınlara göre oldukça rahatlar ama onların da şikayetçi oldukları durumlar var. Mesela; alkol kullanan bir adam alkol yasağından rahatsız olabiliyor. Onların da aslında genel olarak talebi; özgür olmak. Hatta kadınların yaşadıkları sıkıntılara empati ile yaklaşan erkekler de var. Onlar da kadınlar için yaşamın zor olduğunu düşünüyorlar.

Erkekleri rahatsız edecek kadar çapkın mı?

İran erkeklerinin hepsi çapkın dersem haksızlık etmiş olurum ama anladığım kadarıyla eğitim seviyesi düştükçe ahlak da düşüyor. Yani üniversite okuyan bir İran erkeği sizi arabasıyla takip etmez ama eğitim düzeyi düşük bir adam bunu yapabilir. Yani bunlar benim gözlemlerim %100 doğru diyemem ama böyle 🙂

Ulaşım

Van’dan Tebriz’e gitmek rahat mı?

4 saatlik yolun 12 saat sürmesi haricinde herhangi bir sorun yok. Normalde direkt Tahran’a uçmaktan daha uygun bir fiyata denk geliyor. Ben Van’dan Tebriz’e gitmek için 70 TL ödemiştim.

Şehir içi ulaşımda taksi pahalı mı?

Taksi dünyanın her yerinde olduğu gibi orada da en pahalı ulaşım aracı. Tabi İranlılar bunun için çözümü Snapp denilen bir uygulamada bulmuş. Normal taksiden katbekat ucuz. Eğer İran hattına sahipseniz bu uygulamayı indirebilirsiniz, ben Türk hattı üzerinden beceremedim.

Metro, tren  ve otobüs gibi toplu taşıma araçlarında düzen nasıl? Kadın erkek ayrımı katı bir şekilde mi uygulanıyor?

Başkent Tahran’da katı bir şekilde uygulanıyor diyebilirim. Kadınlar ve erkekler için bekleme ve metroya binme alanları ayrı. Kesinlikle diğer tarafa binebilmeniz mümkün değil ama diğer şehirlerde bu kural daha esnek. Mesela İsfahan ve Şiraz’da “Sadece Kadınlar” yazan vagonlar olsa da kadın ve erkeğin bir arada oturduğu vagonlarda bulunuyor. Otobüslerde de erkekler önde kadınlar ise arkada oturuyor ama İsfahan ve Yazd’da bu kural biraz aşılmış gibi. Yazd’da iken otobüsün gayet ön bölümünün koltuklarından birine oturdum. Benim gibi oturan kadınlar da vardı. Şehirler arası otobüslerde ise kadın ile erkeğin yan yana oturması kesinlikle yasak. Yanınızdaki eşiniz, babanız ya da kardeşiniz değilse yan yana oturamazsınız.

Şehirler arası ulaşım güvenli mi?

Gayet güvenli. Ben şehirler arası otobüsleri 4 kere kullandım, herhangi bir sıkıntı yaşamadım. VİP otobüslerinden almanızı tavsiye ederim bu arada. Bize göre oldukça ucuz ve rahat.

Konaklama

Hostellerde ve misafir evlerinde kalış durumu nasıl? Kadın erkek karışık kalabiliyor mu?

İran’da evlerin dışında başka evlerin içinde ise bambaşka hayatlar var 🙂 Dışarıda başınız kapalı gezseniz de misafir evine gidince başınızı açabilirsiniz. Yani şeriat kuralları evin içinde de devam ediyor, giyimime dikkat edeyim diye kendinizi zorlamayın 🙂 Tabi bu kurallara takıntılı olan vardır ama benim kaldığım misafir evlerinde bu sorunu yaşamadım. Hostellerde de aynı durum geçerli ve kadın-erkek bir arada kalabiliyor. Herhangi bir baskın, ceza ya da yaptırım söz konusu değil. Ayrıca gayet de güvenilir. Zaten İran halkı aşırı misafirperver oldukları için bir sorun yaşamıyorsunuz.

Kamp için ideal bir yer mi?

Aslında şehrin her yanı bağ bahçe ama gidip o bahçelere kamp kuramıyorsunuz. Çünkü yasak! Tabi, kamp alanları yok mu? Tabi ki var. Bu alanlarda rahatlıkla ve yasaksız kamp yapabilirsiniz.

Batı Ülkeleri Sorunsalı

İran’a gittikten sonra Batı ülkelerine girmem sorun olur mu? Pasaportuma damga bastırmama şansı var mı?

İnternetten yaptığım araştırmalara göre İran’a giden birçok gezgin sonrasında Batı ülkelerine girebilmiş; yani herhangi bir sorun yaşanmıyor. Sonuçta sık seyahat eden biriyseniz kimse size İran’a gittiniz diye vize vermemezlik yapmaz. Yakında Schengen’e başvuracağım. Sonuçlarını paylaşırım 🙂 Pasaporta bastırmama durumuna gelince, böyle bir durumun mümkünatı yok. İnternette çeşitli illegal yollar okudum aman diyeyim siz hiçbirine uymayın. Naçizane tavsiyem, sadece ilk kez yurt dışına çıktığınız yer İran olmasın.

İran’da Yaşam ve Halkın Durumu

İran’da yaşamak ister miydin?

Allah korusun 🙂 Asla yaşamak istemezdim. Çünkü orada turist bir kadın olmak ile orada yaşayan bir kadın olmak arasında fark var ve o kadar baskı benlik olmazdı 🙂

İran partilerine gittin mi, orada gece hayatı ve alkol durumları nasıl?

Gitmedim ama şöyle söyleyeyim; her şey kapalı kapılar arkasında yaşanıyor. Alkol de kullanıyorlar, eğleniyorlar da… Ama alkolden yakalanırlarsa 80 kırbaç cezası var.

İran’da şeriat olmasına rağmen hayat kalitesinin bizden yüksek olduğu söyleniyor, doğru mu?

Külliyen yalan. Millet kan ağlıyor Dolar, Euro ve Türk Lirası arttı diye. Dolar kendi paralarının 10 katına yakın, Türk Lirası bile düşüşüne rağmen daha değerli. Ayrıca baskıcı bir yönetim altında yaşadıklarına değinmiyorum bile… Özellikle kadınların yaşadıkları hayatı bir görseniz. Sanki sadece din onlar için varmış gibi yaşıyorlar.

Yasaklar ülkesi olduğu doğru mu? Orada bunun ile ilgili hiç sorun yaşadın mı?

En temelde bir kadın için başı açık gezmek yasak. Kadın ile erkeğin aynı x-ray’dan geçmesi yasak. Bu açılardan bakarsak İran’ın yasaklar ülkesi olduğunu söylemem mümkün. Fakat bize yansıtıldığı gibi en ufak bir durumda kendini karakolda bulmuyorsun. Başın açıksa uyarıyorlar. Fotoğraf çekilmemesi gereken yerlere “no photo” diye bir yazı asıyorlar. Yani siz onların kurallarına uyduğunuz sürece bir sıkıntı yok.

Muta Nikahı hakkında ne düşünüyorsun?

Ben denk gelmedim ama bazı erkekler kadınlara “Gel muta yapalım mı?” diyebiliyormuş. Zinanın namuslusu 🙂 Ama ben bu tarz kılıf uydurmaları pek doğru bulmuyorum.

Muta nikahını bilmeyenler için küçük bir bilgi: Muta Nikahı, şahitsiz olarak bir kadına belli para verip, belli bir süre için onunla birlikte olmayı ifade ediyor.

Hiç ahlak polisine denk geldin mi? Başı açık olan kadınlara ahlak polislerinin sopa ile vurduğu doğru mu?

Birçok polise denk geldim ama hiç ahlak polisine rastlamadım. Ya da şöyle demek daha doğru olur; ahlak polisi nasıl olur bilmiyorum 🙂 Rastladıysam da kusura bakmasın, kendisini tanıyamadım. Sopa hadisesine gelince; vallahi ben bile sopa yemedim (arada başı açık dolanmama, yolun ortasında saçımı açıp başörtümü düzeltmeme ve İranlılara benzememe rağmen). O yüzden bu gerçek de olabilir şehir efsanesi de 🙂 Zaten sopa ile vurmaya kalksalardı, benden alacakları yanıt da oldukça sert olacaktı (turistliğimin verdiği yetkiye dayanarak). O yüzden böyle sürekli ahlak polisinin kol gezdiği, psikopat bir yer hayal etmeyin.

Gençler rahatlıkla flört edebiliyor mu? El ele tutuşmak serbest mi?

Çok nadir çiftin yolda el ele tutuştuğunu gördüm. O da yerlere göre değişen bir durum. Yani aşırı muhafazakar bir bölgesinde kolaysa el ele tutuşun bakalım 🙂 Zaten flörtün daha ileri boyutlarını düşünmeyin bile. Çünkü sokakta es kaza yakalanırsanız canınız fena sıkılabilir.

İranlılar güvenilir insanlar mı?

Güvenilirlik kavramı çok geniş bir kavram. Genel olarak insanları yardımsever ve iyi niyetli ama herkes güvenilir demek çok hatalı bir söylem olur. Şöyle örnek vereyim; Tebriz’den Tahran’a giderken Samira adında bir arkadaş ile tanıştım. Sağ olsun İran seyahatim boyunca bir akraba gibi bana yardımcı oldu ve İran’daki son günümde beni alıp bir hava limanından diğerine bıraktı. Hem de gecenin 01:30’unda! Bunu insanın 30 senelik akrabası bile kolay kolay yapmaz ama 4 günlük tanıdığım arkadaşım yaptı ve orada tanıdığım en en en güvenilir insandı. Peki, herkes Samira kadar iyi mi? Tabi ki hayır! Taciz edenler, kadınları rahatsız edenler, turistleri kazıklamaya çalışanlar ve kötü niyetli düşünenleri de gördü bu gözler… Yani özetleyecek olursam; hem hayatınızdaki en iyi arkadaşları tanıyabilirsiniz hem de çok kötü insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bunu ayırt etmek tamamen sizin gözlemlerinize kalmış.

Mutfak ve Sofra Kültürü

İran yemekleri güzel mi?

İran’a gittiğimde herkes yemeklerinin çok güzel olduğunu ve mutlaka denemem gerektiğini söyledi. Açıkçası İran yemeklerini denediğimde öyle çok muhteşem bir tada rastlamadım. Et yemekleri daha lezzetliydi ama gerek yemekleri gerek içecekleri öyle muhteşem bir tada sahip değiller.

Yemeklerinde aşırı baharat bulunuyor mu?

Hayır bulunmuyor. Çok fazla şeyi karıştırdıkları yemekler oluyor ama baharat kullanma konusunda aşırı değiller.

Sofrada nasıl yemek yiyorlar? Arap ya da Hintliler gibi elle yemek yeme durumları söz konusu mu?

Öncelikle şunu söyleyeyim; İranlıları Araplar gibi düşünmeyin. Öyle elle kolla yemeğe girişmek gibi bir hareketlerini hiç görmedim. Elle yenilmesi gereken yemekleri elle yerler ama onun harici hep kaşık ve çatal kullanırlar. Yalnız dikkat ederseniz çatal ve bıçak demedim; çatal ve kaşık dedim. Etleri bile yerken bıçak kullandıklarına pek rastlamadım. Genelde kesme işini kaşık ve çatal ile hallediyorlar.

İran ve Türk Kültürü

Yazd

İranlılar Türkleri seviyor mu?

Sevmek ne kelime, bayılıyorlar! Ben Türküm diye bana ırkçılıkla yaklaşan bir kişi dahi görmedim. Türkler ile iletişim kurmayı oldukça seviyorlar.

Türk dizilerini izlemek orada yasak mı? Yasak değilse, İran’da Türk dizileri yaygın olarak izleniyor mu?

İran’da temel felsefe şu; yasaklar delinmek içindir! Özellikle Türk dizileri yasak diye bir durum yok ama olsa da İranlıların pek umurunda değil gibi. Tüm Türk dizilerini ezbere sayıyorlar, severek de izliyorlar. Hatta oyuncuların bile gerçek hayatta kim olduklarını bilenler var. Yani bu denli bir sıkı takip söz konusu 🙂

Türk müziklerini seviyorlar mı?

Türk müziklerini de çok seviyorlar ve keyifle dinliyorlar. Hatta anlamını bilmemelerine rağmen ezbere söyleyenlere bile rastladım.

Türkiye’ye yerleşmek istiyorlar mı? Onların gözünden Türkiye ve Türk Kültürü nasıl?

İsteyenler var. Hatta bana “Nasıl yerleşebiliriz?” diye soranlar bile oldu. Çünkü yaşadıkları baskı ortamı kadınlar için de erkekler için de oldukça kötü. O yüzden farklı bir ülke arayışında olanlar var. Türkiye’de hem inanç hem de kültür bakımından İran’a yakın olduğu için Türkiye cazip bir alternatif olarak beliriyor. İranlılarla Türkiye hakkında konuştuğumda genelde “özgür” bir ülke olduğumuzdan bahsettiler. Yani istediklerini giyebildiklerinden, kimsenin onları yargılamadığından… O şartlarda düşününce gerçekten Türkiye’nin özgür bir ülke olarak algılanması çok çok doğal.

Şimdilik sorular bu kadar 🙂 Sizin de merak ettiğiniz sorular varsa lütfen yorumlara yazın, cevaplandırayım. İran ile ilgili aklımıza takılan kalmasın.

 

2 Comments on “İran Hakkında Merak Edilenler- Soru&Cevap”

  1. Okuduklarımdan sonra bizim ülkemizin yinede herşeye rağmen daha yaşanılası biryer olduğunu düşünüyorum.Özelikle kadınlarımızın.Düşündükleri gibi en azından daha özgürler..Daha demokratik.Bizim de kendi içimizde tartışılması kaçınılmaz sorunlarımız var elbette bunu inkar edemem..Yinede onlara göre daha şanslıyız galiba…

    1. Kesinlikle öyle 🙂 Ben İran’dan önce Türkiye’deki baskı ortamından inanılmaz şikayet ederdim. Oradan döndükten sonra Türkiye’ye bir Avrupa ülkesi gibi bakmaya başladım. Düşünün o derece bir etki oldu üzerimde 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir