Sofya Ekspresi-İstanbul Sofya Treni Hakkında Bilgiler

Sofya-İstanbul treni son zamanlarda fazlasıyla ilgi çekmeye başladı. İnsanlar hem bu keyifli rotayı deneyimlemek istiyor hem de euro ve doların yükseldiği dönemde ekonomik seçenekleri değerlendiriyorlar. Bu bağlamda, Sofya’da insanlara ilaç gibi geliyor doğrusu. Bende yakın zamanda Sofya trenini deneyimleyen biri olarak başıma gelen olumlu olumsuz her şeyi paylaşmak istedim. Sofya-İstanbul tren ücreti, Bulgaristan vizesi, Sofya-İstanbul bilet ücreti, Sofya-İstanbul ekspres yolculuğu ve daha birçok şeyi bu yazıda toplamaya çalıştım. Bunları da sizden geleceğini düşündüğüm sorular ile düzenledim. Bakalım Sofya Ekspresi neymiş ne değilmiş? 🙂

Bileti nereden satın alabilirim?

Bileti Sirkeci Garından satın alabilirsiniz. Maalesef şu anlık biletler internet üzerinden satın alınamıyor.

Biletimi vize çıkmadan önce almam riskli olur mu?

Vizenin kabulü bazı durumlarda değişkenlik gösterebileceğinden az da olsa bir risk taşıyor; fakat bilet almadan da maalesef vizeye başvuramıyorsunuz (Vize evraklarında isteniyor). O yüzden öncesinde bileti almanız gerekiyor. Tabi TCDD böyle durumları da düşünmüş olacak ki size bir seferliğe mahsus bileti erteleme şansı veriyor. Yani herhangi bir sorun yaşarsanız daha ileri bir tarihe biletinizi erteleyebilirsiniz ve bu sayede biletiniz yanmamış olur.

Bulgaristan vize isteyen bir ülke mi? Vizenin Bulgaristan’dan mı alınması gerekiyor?

Sofya’ya gidebilmek için Schengen vizenizin bulunması gerekiyor. Kapıda vize verilmiyor. Vizeyi Bulgaristan’dan alma hususuna gelince, lütfen tövbe deyin. Asla asla ve asla Bulgaristan’dan vizeyi almayın. Çünkü Bulgaristan’a diğer Schengen vize ücreti ile aynı ücreti (60 Euro) veriyorsunuz ve verdikleri vize 3 gün! Yanlış duymadınız sadece 3 gün! Hatta pasaportumu görevli kontrol ederken: “Vizen 3 günlük, daha fazla kalırsan ceza” dedi. Sağ olsun… Zaten tatilim 3 günden fazlasına izin vermiyordu ama en azından 6 aylık vize verilebilirdi. Arada gidip gelirdim 🙂 Siz siz olun farklı bir ülkeden vize alıp o ülkeye giriş yapın ve ardından Bulgaristan’a geçiş yapın.

Bilet ücreti ne kadar?

Bilet ücreti olarak, iki kişilik yataklı vagonda tek kişi için gidiş-dönüş 333 TL ödedim. Fiyatlar sitede daha düşük gösteriyor ama benim ödediğim ücret 333 TL’idi. Detaylar için linke tıklayabilirsiniz.

Bileti almak için ideal zaman nedir?

Muhtemel seyahatinizden yaklaşık 1-1,5 ay önce almanızı tavsiye ederim. Özellikle tatil döneminde gidiyorsanız… Çünkü tatil dönemlerinde aşırı yoğunluk oluyor. Ben şansa tek kişilik son yeri buldum ama şans hep yaver gitmeyebilir 🙂

Halkalı’ya nasıl ulaşabilirim?

Sirkeci’de saat 21:30’da servis kalkıyor. Sirkeci Garında “Bekleme Salonu” nun bulunduğu tarafta servislere binebilirsiniz. Ayrıca servislere erken gitmenizde fayda var. Çünkü otobüsler dolunca 21:30’dan erken de kalkabiliyor.

Yolculuk boyunca hangi duraklara uğranıyor?

TREN NO81032
492
494
464
460
Halkalı K.22:40|
Çerkezköy K.00:14|
Alpullu K.01:35|
Edirne K.02:21|
Kapıkule V.02:37|
Kapıkule K.03:20|
Svilengrad V.03:37|
Svilengrad K.04:22|
Dimitrovgrad K.05:0905:40
Plovdiv K.06:05|
Pazarcık K.06:48|
Sofya V.08:43|

Kaynak: TCDD

Yolculuk nasıl geçiyor?

Eğer yataklı vagondaysanız gayet rahat oluyor. Çünkü uzana uzana gidiyorsunuz; fakat tek sıkıntılı husus bitmek tükenmek bilmeyen pasaport kontrolleri… Gecenin 3’ü gibi Kapıkule’de sıra bekleyerek pasaport kontrolü maceranıza başlıyorsunuz. Açıkçası uykunun en tatlı yerinde sıra beklemek pek sevimli değil. Sonrasında artık uyuyabileceğinizi düşünürken kapı sürekli “tak tak” diye vuruluyor. Artık “passaport control” lafından tiksinir aşamaya geliyorsunuz. Yattığınız yerden pasaportu uzatıyor olsanız da kesik kesik uyumak insanı uykusuz hale getiriyor. O yüzden otobüs kadar kötü değil ama sürekli bölünen uykular ile hafiften yorucu diyebiliriz. Tabi bu gözünüzü korkutmasın, belli bir süre sonra pasaport kontrolü bitiyor ve geriye kalan saatleri uyuyarak geçirebiliyorsunuz.

Ne tür bir kompartıman tercih edilmesi gerekir?

Mümkünse tek başınıza kalabileceğiniz tekli yerler tercih edilmeli; fakat diyelim ki tekli yer bulamadınız iki kişilik olan yerlerde bir başkası ile de kalabilirsiniz. Ya da birlikte seyahat etmekten keyif aldığınız biri ile iki kişilik kompartımanlar yine tavsiye edilir; fakat ikiden fazlasına hiç gerek yok 🙂

Yurtdışı Çıkış Harç Pulu almadan gidersem sorun olur mu?

Eğer trene binerken yurt dışı çıkış harç pulu almadıysanız sorun değil; Kapıkule’de 15 TL karşılığında alabilirsiniz. Sıraya girmeden önce pulunuzu almayı kesinlikle unutmayın. Pul için sıradan çıkıp sonrasında tekrar sıraya girmek gecenin bir vakti zulüm gibi… Bir de yanınızda 15 TL bozuk para bulundurun. Bir de ekstradan paranızın bozulması için zaman kaybetmeyin.

Çocuğum ile tren yolculuğu yapmam sorun olur mu?

Tren yolculuğumda 2 yaşında minik bir kız çocuğu ve annesi ile aynı kompartımanda seyahat ettim. Açıkçası ne ben bir sorun yaşadım ne de onlar bir sorun yaşadılar. Aynı kompartımanda seyahat ettiğiniz kişilerin anlayışı da çok önemli ama çocuğunuz var diye kendinizi tren seyahatinden alıkoymayın. Zaten gece yapılacak bir yolculuk, herkes ara ara uyanıyor, varsın çocuğunuz biraz gürültü yapsın ne olacak? 🙂 Yalnız şunu belirtmeliyim ki; çocuğunuz için olabildiğince oyalanabileceği materyal getirmeniz sizin faydanıza olacaktır. Çünkü alan çok küçük ve çocuklar haklı olarak sıkılıyorlar. Koridorlarda dar olduğu için çocuk bir yere kadar oyalanabiliyor. O yüzden elinizden geldiğince çocuğunuzu oyalayacak materyaller yanınızda bulundurun.

Pasaport kontrolünde çocuğumu götürmem gerekir mi?

Eğer çocuğunuz yaş olarak büyükse götürmeniz gerekir; fakat küçük bir çocuğunuz varsa durumunuzu belirtebilirsiniz. Diyelim ki çocuğunuz uyuyor, bunu belirtirseniz sizinle polis kompartımana gelip kontrol yapıyor ve çocuğunuzu götürmenize gerek kalmıyor.

Sigara içiliyor mu?

Tiryakilerin büyük sorunu olduğunu biliyorum; fakat sigara trende içilmiyor.

Trenin içi ve kompartıman temiz mi?

Beklediğinizin üzerinde diyebilirim. Yastıklara geçirmek için temiz kılıf, biri üzerinize diğeri de altınıza sermeniz için iki tane de çarşaf veriyorlar. Hepsi de tertemiz. Ayrıca battaniye de veriyorlar ama kompartımanın içi çok soğuk olmadığı için gerek duymuyorsunuz. Kompartımanın içinde bulunan lavaboda oldukça temiz. Sadece tuvaletler ortak kullanılıyor. Ortak kullanılan alanlarda da çok kötü bir görüntü ile karşılaşmadım.

Hırsızlık olayları yaşanıyor mu?

Kompartımanınızı kilitleyebiliyorsunuz. O yüzden kimse de gelip sizin olduğunuz bölümü açamıyor. Zaten pasaport kontrolü için aralıklı olarak görevliler dolaştığından bu olasılık daha da azalıyor. Tabi siz yine de gümrük kontrolü için kompartımandan ayrılırken değerli eşyalarınızı yanınıza almayı unutmayın.

Giderken yanımızda ne götürmemiz gerekir?

Kompartımanın içerisinde buzdolabı bulunuyor. Buzdolabının içerisinde 2 adet su ve 2 adet Çizi bulunuyor. Bunlar akşam için fazlaca yeterli diye düşünüyorum. Sabah da eğer acıkırım diyorsanız yanınızda kahvaltılık bir şeyler götürüp buzdolabına koyabilirsiniz. Ayrıca hijyen açısından yanınızda ıslak mendil ve kağıt havlu tarzı şeyler taşımanızda iyi olur.

Trende kantin ya da yemekli vagon gibi yemek yenilebilecek alanlar var mı?

Maalesef ki yok. Bu yüzden yanınıza mutlaka bir şeyler getirin. Bir önceki soruda da belirttiğim gibi iki Çizi akşam için yetse de sabah acıktığınızda kurtarmayabilir. Yani 2 Çizi yol boyunca nasıl tutsun insanı? 🙂 O yüzden sık acıkırım diyorsanız hazırlayın yollukları…

Kompartımanın içerisindeki prizler yeterli mi?

Bence hiç yeterli değil. Bir tane priz var ve iki kişi aynı anda telefon şarj etmek istese büyük sıkıntı oluşturuyor. O yüzden şarj için çift girişli adaptörler alabilirsiniz.

Yolculuktaki güzel manzaralar 🙂

Yolculuk kaç saat sürüyor? Belirtilen saatte şehre ulaşmak mümkün mü?

Yolculuk, pasaport kontrollerinde geçen süreyi de dahil edersek yaklaşık 11 saat sürüyor. Pasaport kontrolleri saatlerde biraz oynamalara neden olabiliyor ama kontroller ne kadar kısa olursa belirtilen saatte oraya ulaşmanız o kadar kolay olur.

İndiğimde şehrin merkezine/kaldığım yere nasıl ulaşacağım?

Tren istasyonunun bulunduğu yer hem metroya hem de otobüs duraklarına çok yakın. O yüzden gideceğiniz yer ile önceden iletişime geçip nasıl gelebileceğinizi öğrenin. Bulgaristan’da şehir içi ulaşım çok rahat olduğu için bir yerden bir yere giderken sorun yaşamayacaksınız.

İndiğim yerde döviz bürosu bulmam mümkün mü?

Evet, mümkün. Hem de fazlasıyla. Tren istasyonunun içerisinde döviz bürosu bulabileceğiniz gibi istasyonun yakınındaki alanda da döviz bürolarına rastlayacaksınız.

Dönerken gümrüğe tabi olan eşyalarım olacak. Ne yapmam gerekir?

Böyle bir durumda polisler gelip soruyor. O sırada durumunuzu belirtebilirsiniz.

Tavsiye eder misin?

Kesinlikle tavsiye ederim. Çünkü tren yolculukları insana iyi gelen, hikayeler biriktirmesini sağlayan ve kendisini dinleme fırsatı veren yolculuklardır. Mutlaka yapılması gerekli olandır. O yüzden Sofya’ya mutlaka trenle gitmenizi tavsiye ederim. Ayrıca maddi açıdan bakıldığında da konaklama masrafınızın iki akşamlık olmayışı ve uçaktan daha uygun fiyata gelmesi açısından oldukça avantajlı.

2 Comments on “Sofya Ekspresi-İstanbul Sofya Treni Hakkında Bilgiler”

  1. Sitenizde iletişim bölümü yok mağlesef gezi turu planlıyoruz sizinle irtibata geçmemiz mümkün müdür mail atarsanız seviniriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir