Prag Gezi Rehberi-Prag’da Yeme-İçme

Dünya çapında nam salan bazı mutfaklar vardır. Fransız mutfağı, İtalyan mutfağı gibi… Hatta Türk mutfağının da son yıllarda kendini gösterdiğini söyleyebiliriz. Söz ettiğimiz dünya mutfakları içerisinde Çek mutfağı, neredeyse hiç aşina olmadığımız bir mutfak…  Bunun nedenini Çek mutfağını deneyimleme şansı bulduğunuzda anlıyorsunuz. Çek Mutfağı hem çeşit hem de lezzet bakımından tatmin etmiyor maalesef ki… Bu yüzden de insanların büyük bir coşkuyla anlatıp başkalarını da bu mutfağı deneyimlemeye ikna edecekleri kadar güçlü bir mutfak değil.  Sadece tatlıları bakımından özel bir yerde olabilirler ama onun haricinde çok fazla yemek çeşidine rastlamak mümkün değil. Bende Prag’da yeme-içme anlamında deneyimlediğim şeyleri paylaşmak isterim;

Gulaş Çorbası: Orta Avrupa’nın birçok yerinde bu çorbaya rastlayacaksınız. Biber, soğan ve patatesin bir araya gelmesiyle oluşturulan çorba, ekmeğin içerisinde servis ediliyor. Türkiye’de severek içtiğimiz çorbaları andırıyor. O nedenle Gulaş Çorbasını seveceğinizi tahmin ediyorum. Ben keyif alarak çorbayı içtim ama unutamayacağım bir lezzet dersem yalan olur.

IMG_1958.JPG

Trdelnik: Çek mutfağını kötüleyerek yazıya başladım ama Çek mutfağını güzelleştiren lezzetlerin de varlığından bahsetmemek haksızlık olur. Mesela; Trdelnik. Türkiye’de makara tatlısı adıyla satılıyor. Hamurun şekere batırılması sonucu elde edilen bu leziz tatlı sade olarak ya da farklı malzemeler ile sunulabiliyor. Naçizane tavsiyem bu tatlıyı sade yemeniz. Çünkü Trdelnik yeterince şekerli olduğu için ekstra şekerli ürünler içinizi bayabilir.

IMG_1963.JPG

Ballı Kek(Medovik): Çekler normal yemeklerde ne kadar başarısızsa; tatlılarda da bir o kadar başarılı. Medovik diye adlandırdıkları kekleri gerçekten çok lezzetli. Dünya üzerindeki birçok ülkede bu kek yapılsa da Çekya’da yediğim kekin hafifliği ve lezzeti unutulmazdı benim için.

IMG_1987.JPG

Patates: Ben sadece Hollanda da patatesin meşhur olduğunu biliyordum ama Çeklerin de patatesleri meşhurmuş. Büfe tarzında küçük yerlerde bu patateslerin satışını yapıyorlar.

DSC_0582.JPG

Prag Biraları

Çeklerin en meşhur içecekleri;bira. Okuduğum birçok yazıda da burada deneyimlenmesi gereken en önemli şeylerden birinin bira olduğu söylenmiş. Açıkçası bira gurmesi değilim; o yüzden düşüncelerim ne kadar doğru bilmiyorum ama ben beğenmedim. (Denediğim biralar: Staropramen, Budweiser)

IMG_1967

DSC_0015.JPG

Bu arada biradan bahsetmişken temel içeceğimiz suyu da atlamamak lazım. Korkmayın Prag’ın suyu meşhur değil ama orada mutlaka ki su içme ihtiyacınız olacak. Bu noktada paylaşmam gereken küçük detaylar var;

  • Prag’da musluk suyu içebilirsiniz. Herhangi bir sorun yok (Denedim).
  • Musluk suyu içmek istemeyenler de marketten su alabilir. Mavi kapaklılar gazsız, yeşil kapaklılar yarı gazlı ve kırmızı kapaklılar da gazlı olarak geçiyor.

Yediğim içtiğim şeylerden bahsettim; fakat bunları nerede yedim, nerede içtim? Birazda onlardan bahsedeyim;

Potrefena Husa: Gulaş çorbasını denediğim yer burasıydı. Fiyatları normaldi. Çorbası da güzeldi; fakat makarnası için aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Aşırı derecede tatsız, tuzsuz bir makarna getirmişlerdi.

IMG_1959.JPG

U Prince: Bir otele ait olan bu restoran (bir otele bağlı olmasına rağmen) fiyatları bakımından uygun diyebilirim. Ayrıca içtiğim en leziz Americano’yu da bu restoranda içtim. Fiyat ve kalite açısından tavsiye edebileceğim bir yer. Aynı zamanda manzarası da geceleri mükemmel oluyor.

IMG_1968

İlk Prag biramı da burada tatmıştım. Staropramen birasını 🙂 Dediğim gibi birayı pek beğenmedim ama bunun mekanla ilgisi yok.

IMG_1967

Hotel Modra Ruza: Şimdi ”Parayı bol buldun galiba hep otel restoranlarındasın.” diyeceksiniz ama alakası yok 🙂 ”Aaa bura güzelmiş!” diye direkt girince bir yerlere, otel restoranı olduğunu geç fark ediyorum. Neyse, bu restoran da ballı keki denediğim restorandı. Kekleri gerçekten muhteşem. Ayrıca sandviç tarzı şeyler isterseniz de kocaman tabaklarla getiriyorlar. Yani hem lezzetli hem de porsiyonları yeterince büyük.

IMG_1986.JPG
Earl Grey sunumları da çok sevimli 🙂

Not: Prag’da kafelerin içinde sigara içilebiliyor ama siz yine de sağlığınız için içmeyin! 🙂

One Comment on “Prag Gezi Rehberi-Prag’da Yeme-İçme”

  1. Geri bildirim: Prag Gezi Rehberi |

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir