Prag Gezi Rehberi

Viyana-Budapeşte ve Prag turu, her seyahat severin göz bebeği olan turlardan biridir. Orta Avrupa sonuçta; her insanda ister istemez bir merak uyandırıyor. Bu anlamda merakı uyanmış kişilerden biri olarak; bende bir haftalık tatilimi bu turla değerlendirdim 🙂

DSC_0520.JPG

Tura bu muhteşem üçlünün ilk ayağı olan Prag ile başladım. Prag, gerçekten bambaşka bir şehir. Henüz çarpık kentleşmeyle tanışmamış, buram buram tarih kokan ve masalımsı… Her yerinden tarihi bir güzellik fışkırıyor sanki… Aynı zamanda da ağır başlı ve naif. Başkent olmasının verdiği bir ağırlık olacak ki; şehir de değişik bir durağanlık hissediyorsunuz.

DSC_0579.JPG

Bir de gerçekten şehre doyamıyorsunuz. Prag’ı karış karış gezebilmek için bence en az dört güne ihtiyaç var. Bu şehir öyle üç günde kesmez sizi. Doya doya bu şehre karışmak, bu şehirle bir bütün olmak istiyor insan…

DSC_0583.JPG

Neyse ben lafı fazla dolandırmadan şehir ile ilgili bilgileri vermeye başlayayım 🙂

Prag’a Ulaşım

THY dışında başka bir uçak firmasına sıcak bakmadığım için yine tercihim THY oldu 🙂 (Turla gelmeme rağmen!) Yolculuk yaklaşık 2 saat 30 dakika sürüyor.

Saat Farkı

Çek Cumhuriyeti Türkiye’den bir saat önde. Yani; Türkiye’de saat 15:00 ise Çek Cumhuriyetinde 14:00.

Para Hesabı

Çek Cumhuriyetinde para birimi olarak Çek Kronu kullanılıyor. Euro kullanılan yerleri çok nadir görürsünüz. Bizim paramıza göre hesabı da şu şekilde yapılıyormuş(sağ olsun bunu da rehber öğretti);

Diyelim ki; elinizde 150 Çek Kronu var. Sonunda ki rakamı atın ve bir ekleyin. Yani; 150 ÇK= 0’ı atarsak 15, sonuna da 1 eklersek 16 TL eder.

Bu arada parayı da Cafe Kralov diye bir cafenin içerisindeki dövizcide bozdurduk. Para bozduracağınız yerlere dikkat; sizi kandırmasınlar. Bahsettiğim yeri para bozdurmak için tavsiye edebilirim.

 

Gezilecek Yerler

Prag’da Gezilecek Yerler yazımda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Yeme-İçme

Prag’da Yeme-İçme yazımda detaylı olarak inceleyebilirsiniz.

Konaklama

img_1990.jpg

Hotel Golf: 2 gece bu otel de konakladık; fakat ben pek beğenmedim. Otelde çözülmeyen ufak tefek sorunlar bir anda devleşiyor ve siz otelden uçar adım kaçmak istiyorsunuz. En iyi yanı; internetinin iyi çalışması, odada su ısıtma kitinin bulunması ve aktarmalı da olsa tramvayla ulaşabilmeniz. Kötü yanı ise; kahvaltı da yenilecek bir şey olmayışı, merkeze uzak olması(dağ başı gibi neredeyse) ve çalışmayan fön makinesi. Otel güya dört yıldızlı ama bizdeki gibi dört yıldızlı beklemeyin.

NOT: Prag’daki otelleri yıldızlarına göre değerlendirirken bizdeki otellerin bir altı gibi değerlendirin. Yani otele 5 yıldızlı diyorlarsa 4 yıldızlı gibi düşünün.

Ulaşım

IMG_1999

Prag’da ulaşımı metro, otobüs ve tramvay gibi ulaşım araçlarıyla sağlayabilirsiniz. 24 saat için 110 Kronluk bilet alırsanız bütün gün biletinizi tüm ulaşım araçlarında kullanabilirsiniz. Ben bir kontrole yakalanmadım gerçi; ama her ihtimale karşı da biletinizi otobüs veya tramvayın içinde, metronun ise girişinde bulunan bilet okuma gişelerinde okutun. Sonra ceza yazılmasın.

Hediyelik Eşya

Prag’da cam sanatı anlamında muhteşem ürünler vardı. Tabi, getirirken kırarım korkusuyla alamıyor insan ama kırmayacağınıza inanıyorsanız alın mutlaka. Kar küresi ve magnet alınabilir. Çek birası hediye edilebilir. Ayrıca Prag’da bir çok kukla bulunuyor. Bunlardan biri de hediye olarak ve ya kendinize anı olarak alınabilir.

Dil

Resmi dilleri Çekçe olsa da Prag’da herkes yeteri kadar İngilizce biliyor; rahat olabilirsiniz. Aynı zamanda Almanca, Slovakça ve Rusça gibi diller de marketlerde büyük yardımcınız olabilir 🙂

İklim

Kışım gidiyorsanız sıkı sıkı giyinin. İnanılmaz bir soğuğu var. İnsan tir tir titriyor. Yazları da 30 dereceyi buluyormuş ve o zamanda Çek halkı bir yere çıkmazmış 🙂

Prag rehberim burada sona eriyor. Bir sonraki durakta görüşmek üzere. Sevgilerimleeeee…. 🙂

 

0 Comments on “Prag Gezi Rehberi”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir