Neden Tek Başına Seyahat Etmek?

Biz Türkler koloniler halinde yaşamaya bayılan bir milletiz. Nereye gidersek gidelim tek başına gitme kavramı pek fıtratımızda yok. Hatta çoğu insandan “şuraya gidecektim de gelen olmadı, bende vazgeçtim” laflarını çok kez duymuşumdur. Açıkçası insanların kendileri ile baş başa kaldıkları bireysel seyahatlerden neden kaçtıklarını anlamıyorum. Kendilerini mi sevmiyorlar yoksa kalabalıkları mı daha fazla seviyorlar çözemiyorum. Lakin bildiğim en önemli şey kendi başına gezmenin insana verdiği iflah olmaz bir özgürlük duygusu… Kendisiyle kalmak farklı deneyimler konusunda kişiyi daha cesaretli yapıyor. Kendine daha çok güveniyorsun bir kere… Her şeyi yapabilirim hem de en iyi şekilde hissi tek başına yola çıktığında oluşuyor. Peki sadece sebepler bunlar mı? Hayır! Alt başlıklar halinde neden tek başıma yollara düşmeye meraklı olduğumu anlatmaya başlayayım o halde…

Tek Çocuk Olmak Bunu Gerektirir!

Benim tek çocuk olmaktan öğrendiğim en önemli şey; bireyselcilik. Yani mutlu olmak için veya kendini oyalamak için birine ihtiyacın yok. Arkadaşın sensin! Seni senden daha mutlu edebilecek ya da seninle senden daha iyi anlaşabilecek başka dostun var mı? Hayır, yok. O halde sen tek başına her yere gidebilir ve her şeyden tat alabilirsin.

Yeni İnsanlar Tanıma da Göreyim Bakayım!

Bireysellik naraları attığıma da bakmayın çok… Bazen öyle anlar oluyor ki birileri gelse de iki çift laf etsek diyorsunuz. İşte o vakit tek başınaysanız arkadaş bulmanız kolaylaşıyor. Yanınızda birileri varken başka insanlarla iletişime geçme ihtiyacı duymuyorsunuz; fakat tek iseniz farklı bireylerle iletişime geçebiliyorsunuz. Farklı bireylerle iletişim de farklı arkadaşlar demek.

Özgürlük içimizde!

Kimseye hesap vermeden kafana göre yaşama özgürlüğü bir başka… “Şimdi şuraya gideyim, vazgeçtim oraya gideyim.” diyebilme lüksü gibisi var mı? Birileriyle gittiğinde onlara ayak uydurmak zorundasın.

Bitmeyen Kavgalar!

İnsanlarla asla ruh ikizi değilsiniz. Öyle bir dünya yok yani! Siz bir yere gitmek istediğinizde oraya gitmek istemeyenlerle aranızda sürtüşmeler kaçınılmaz olacak. O yüzden tek başına gittiğinizde ne kavganız olacak ne tasanız!

Kendinizi Tanımak Çok Güzel Gelsenize!

Tek başına yapılan yolculuklar insanın bazı şeyleri düşünmesini ve kendini keşfetmesini sağlar. Bilmediğiniz belki de birçok özelliğiniz yol esnasında kendini size gösteriverir. Kendinizi daha güçlü bulursunuz ve daha güçlü buldukça da kendinizi daha çok seversiniz.

Kadın başına tabularını def edersiniz!

Nil Karaibrahimgil’in şarkısında “kız gibi yap ne yaparsan!” diyor ya işte bunu seyahatlere kesin olarak uygulamak lazım. Hatta ben kız ifadesini sevmiyorum; o yüzden “kadın” ifadesi ile devam edeceğim. “Kadın yapamaz, kadın beceremez, şimdi erkek daha üstün” tabularını yıkmak sizin elinizde! Bireysel gezin bakalım, kadın yapıyor mu yapamıyor mu el alem görsün.

Benim gerekçeler böyle… Sizin düşüncelerinizle listeyi genişletebiliriz. Hatta karşıt tezlerle de gelebilirsiniz, sorun yok 🙂 Sevgilerimle…

9 Comments on “Neden Tek Başına Seyahat Etmek?”

  1. Yapabilen çok oldu artık günümüzde. Bu da medeni cesaret duygusunu bayağı geliştiriyor. Ben de ailesiyle gezip mutlu olanlardanım. Ama çok güzel tespit yazınız

  2. Harika anlatmışsın.. Dediğin gibi tek başına yapiĺan seyahatlerin tadı bambaşka.. özgürlük ve rahat hareket edebilmek açısından çok ideal.. Ama ben yine de en azından yanımda çok kafa dengi birinin olmasını daha cok tercih ederim. Özgürlük kadar, güzel anları paylaşmak da çok güzel bir duygudur.. 🙂

  3. Paylaştığınız yazıyı bende beğendim.Arada sırada kafa dengi bir arkadaşla güzel anları paylaşmak güzel olsada,tek başına kalmanın huzuruda bambaşka oluyor bence…=)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir