Artvin Gezi Rehberi

Doğu Karadeniz’in incisi, biricik memleketim Artvin ile ilgili çoğu zaman doğa bazlı gezilerin varlığını duyarsınız. Evet, Artvin’in en büyük mirası doğadır; fakat doğa bazlı faaliyetler haricinde de Artvin’de gerçekleşen turistik faaliyetler vardır. Bu yüzden, memleketime gittiğinizde neler yapılması gerektiğini anlatan bir gezi rehberi hazırlamak istedim.

Geçen sene Karadeniz Turum:Artvin yazımda Artvin’de gezilecek yerler ile ilgili bilgi versem de bu sefer memleketimi daha kapsamlı gezme imkanı buldum. Geçen sefer ”Burada yaşamak zor!” dediğim yerden bu sefer birçok anı ile ayrıldım. Hatta şu an bile gitmek ve orada kalmak istiyorum. Söyleyeyim, bu işin sonu Artvin’de yaşamak ile bitecek 🙂

Artvin’e Ulaşım

Artvin’e en ideal ulaşım yolu hava yolu diyebiliriz. Çünkü kara yolu yaklaşık 18 saat. Gezerek gelmek istiyorsanız bilemem ama onun dışında yaşasın hava yolu 🙂 Artvin’e hava yolu ile gelmek için Hopa Havalimanına bilet alıyorsunuz. Hopa Havalimanı diye aldığınız bilet ile Batum Havalimanına iniş yapıyorsunuz, sonra da sizi Hopa’ya getiriyorlar.

Yol Hazırlıkları

Artvin iklimi biraz enteresandır. Gündüz aşırı derecede terleyip akşam ise yorgansız uyuyamayabilirsiniz. O yüzden Artvin’e gelirken hem kısa kollu hem de hırka tarzı şeyler alırsanız büyük kurtarıcınız olacaktır. Aynı şekilde yağmurluk ve şemsiye de almadan kesinlikle gelmeyin. Bir de yağmur botu!

Kullanılacak Araba

İster araba kiralayın isterseniz de kendi arabanızla gelin; fakat arabanızın alt tabanının yüksek olmasına dikkat edin. Yolda kesinlikle kontrolsüz hız ve sollama yapmayın. Kar riskine yönelik de mutlaka yanınızda kar lastiği bulunsun. Ne olur ne olmaz.

dsc_0311
Buralara yaz günü kar yağıyor da… Eylül 2016

Gezilecek Yerler

Hopa: Karadeniz’in en cesur göründüğü yerlerden biri olan Hopa, hem denizi hem de yemyeşil dağları ile insanı huzura davet eden yerlerden birisi. Oraya giderseniz mutlaka çarşısına uğrayın. Esnafları ile sohbet etmeye çalışın.

DSC_0310.JPG

Hopa’ya gittiğinizde Kazım Koyuncu heykelinin bulunduğu yeri de mutlaka görün. Hem Kazım Koyuncu heykeli hem de muhteşem manzaraya şahit olun.

dsc_0303

-Konaklama

Hopa’ya gittiğinizde Cihan Otel’de kalabilirsiniz. Odaları küçük ama sevimlidir. Personeli de güler yüzlü. Oda+Kahvaltı 3 kişi için 150 TL.

-Yeme-İçme

Karadeniz deyince pidesi meşhur olduğundan bolca pide yiyebilirsiniz. Aynı zamanda deniz kenarında bir şeyler içmek isterseniz Rengin Cafe’yi tercih edebilirsiniz. Hatta gitmişken karşısında bulunan çay ocağından da çayınızı, kahvenizi içebilirsiniz. Cihan Otel’in yanında kalıyor. Benden ve ailemden de selam söylersiniz Kenan abiye 🙂

DSC_0307.JPG

Ayrıca Sarp kapısının Hopa’da olması Sarp kapısına yakın olan Kemalpaşa’yı da canlandırmış. Gitmişken Kemalpaşayı da gezebilirsiniz.

Arhavi: Arhavi, Hopa’ya 15-20 dakika uzaklıkta. Sahil şeridinden Karadeniz’i izleye izleye gidiyorsunuz. Tam Arhavi’ye gireceğiniz dönemeçte gözünüze çarpan üç turistik değer var. Bunlar; Ciha kalesi, Çiftekemer köprüsü ve Mençuna Şelalesi.

-Ciha Kalesi: Kalenin Cenevizliler döneminden kaldığı söyleniyormuş; fakat ne zaman yapıldığına dair net bir bilgi yok.

-Çiftekemer Köprüsü: Köprü, 18. yy’da inşa edilmiş. 2003 yılında da onarılmış. Gitmek isterseniz ilçeden yaklaşık 15-20 dakika sürüyormuş.

-Mençuna Şelalesi: Şelale, Çiftekemer Köprüsünün biraz daha ilerisinde bulunuyor.

Turistik değerleri sadece bunlardan ibaret değil ama en bilinenleri bunlar… İklim şartlarından dolayı biz çıkmaya cesaret edemedik ama yazın giderseniz mutlaka ziyaret edin. Ziyaret ederseniz de lütfen gittiğiniz yerleri kirletmeyin olur mu? Bu yüzden çok ciddi şikayet var 🙁

Arhavi’ye gittiğinizde Arhavi’nin meydanında da gezebilirsiniz. Küçük ama şirin bir meydanı var. Aynı zamanda Arhavi festivali’de yapılıyor. Bu sene 26-27-28 Ağustos tarihlerinde yapılmış.

Borçka: Borçka merkeze gittiğiniz zaman pek bir numarası yok 🙂 Merkezi gayet sıradan; fakat Karagöl ve Macahel denilince işin rengi değişiyor. Borçka’ya giderseniz Karagöl’ü mutlaka görün. Muhteşem bir yer.

83d87-img_6256.jpg
Karagöl

Macahel’de Karagöl kadar muhteşem. Yemyeşil bir doğa, şırıl şırıl akan şelaleler… Detaylı bilgi için Macahel Köyü yazıma tık tık 🙂

DSC_0205.JPG
Macahel

Aynı zamanda, Macahel’in Maral köyünde bulunan Maral şelalesini de ziyaret edebilirsiniz. Arabanızın sağlam olması şartıyla tabi…

Eğer festivallere de meraklıysanız Kafkas Arı ve Bal festivaline katılabilirsiniz. Düzenli Köyünde gerçekleşen festival,bu sene 18 Ağustos’ta yapılmış.

Gitmişken de Macahel balı almadan, döner ve pide yemeden dönmeyin.

Artvin Merkez: Artvin’in merkezi de her şehrin merkezi gibi biraz beton yığını haline dönüşmüş. Yeşillikler katledilmiş falan… Her ne kadar beton vahşeti yaşanmışsa da oraya değer katan çok önemli bir yer var. Atatepe… Yolları çok düzgün. Arabanızla rahatlıkla gidebilir ve Atamızı ziyaret edebilirsiniz.

DSC_0344.JPG
Kendisi aynı zamanda dünyanın en büyük Atatürk heykeli…

Buradan da Kafkasör’e doğru ilerleyebilirsiniz. Kafkasör Boğa güreşlerinin yapıldığı yer. Bu sene 8 Temmuz’da yapılmış. Ben genelde hayvanların yarıştırıldığı etkinliklere karşıyım ama meraklıysanız güreşlere gidebilirsiniz 🙂

dsc_0355dsc_0356

Aynı zamanda Kafkasör’de piknik de yapabilirsiniz 🙂

DSC_0363.JPG

Kafkasör’den inerken de böyle muhteşem manzaralara rastlayabilirsiniz.

Artvin Şeytan Kalesi: Kalenin 10. yy yapıldığı tahmin ediliyor. Kaleyi ziyaret etmek isterseniz saat 17:00’ye kadar açık.

136d4-img_6269

-Konaklama: Artvin merkeze gittiğimizde Grand Artvin otelde kalmıştık. Otel gayet iyiydi. Kahvaltısı da başarılıydı. Gecelik ücreti biraz yüksek ama değer 🙂

dsc_0328dsc_0329

Şavşat: İklim şartlarından dolayı gidemediğim ilçelerden biri… Maalesef ki… Fakat bu bilgi vermeme engel değil 🙂 Şavşat’ın Karagöl’ü görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Aynı zamanda Şavşat’da bir çok kilise, cami ve kale bulunuyor.

Festivallere katılmak isterseniz de bir çok güreş festivali yapılıyor.

DSC_0368.JPG
Hopa

Kısacası; memleketimin her köşesi ayrı bir güzeldir. Giderseniz benim saydıklarımdan da daha fazlasını keşfetmeye bakın. Çünkü Artvin bunu hak ediyor. Sevgilerimle….

Ayrıca aşağıdaki yazılarımı da inceleyebilirsiniz;

Karadeniz Festivalleri

Macahel Köyü

Artvin’de Yapılabilecek 5 Turistik Aktivite

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir